sobota, 31 marca 2012

Lekcja nr2 Budowa gitary elektrycznej

W lekcji tej zapoznam was z budową gitary elektrycznej. Przedstawię całą anatomie elektryka na przykładzie modelu Telecaster marki Fender.

Korpus w gitarze elektrycznej ma dużo mniejsze znaczenie niż w instrumentach akustycznych, choć w jakimś stopniu kształtuje ono brzmienie w zależności od rodzaju i jakości zastosowanego drewna










Mostek w elektrykach ma takie same zadanie jak w przypadku gitar akustycznych. Popularne rodzaje mostów w elektryku to:
Tune-o-matic w skrócie TOM jest to stały mostek stosowany przez Gibsona najlepszy przykład gitary z TOMem to Les Paul
Tremolo mostki ruchome jednostronne







Pickguard inaczej maskownica, jest to element ochronny jak i dekoracyjny. Pod pickguardem znajduje się elektronika, najlepszym przykładem na to jest Fender Stratocaster w którym cała elektronika jest ukryta pod maskownicą.









Przetwornik wychwytuje drgania mechaniczne i zamienia je w sygnał elektryczny.Przetwornik zbudowany jest z magnesu anico bądź ceramicznego na który nawinięty jest kilka tysięcy razy bardzo cienki miedziany drucik.





Przełącznik przetworników tzw. switch w tym wypadku trój pozycyjny, służy on do wyboru przetwornika zamontowanego w gitarze.
Pozycja pierwsza to przetwornik pod mostkiem
Pozycja druga to połączenie dwóch przetworników
Pozycja trzecia natomiast to przetwornik gryfowy








Potencjometry są to pokrętła (w wypadku modelu Telecaster zamieszczonego na zdjęciu są dwa potencjometry) służące do zgłaśniania bądź ściszania instrumentu lub zmiany barwy.










Opisywać gryfu, główki i innych nie ma sensu gdyż są opisane w poprzedniej pierwszej lekcji o budowie gitary akustycznej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz